مهتابی گرد 32 وات T9

( F10101060570NE )

این محصولات فلورسنت یکی از انواع لامپ های تولید شده هستند که اساس کار آنها تحریک بخار جیوه می باشد و در این صورت باعث می شوند فسفر به فلئورسنت تبدیل گردد و نور تولید شود ، این لامپ ها نوری مناسب و خنثی دارند که در محیط های مختلفی قابل استفاده هستند و یکی از المان های اصلی در تامین روشنایی اماکن مختلف مانند منازل ، اداره ها ، کارگاه ها و غیره محسوب می شوند.

Give a Name

افزودن به لیست دلخواه

32 وات
25*25*5
فلورسنت
مهتابی
چراغ های سقفی و دیواری
10

لامپ ها معمولا با یک کد شناخته می شود و به عبارتی نام گذاری می شود. که در اینجا به عنوان نمونه کد مربوط به لامپ های فلورسنت را بررسی می کنیم. در لامپ های فلوروسنت از کدهایی هم چون FXXTY استفاده می کنند که حرف F نشان گر لامپ فلورسنت و منظور از X قدرت در وات یا طول در اینچ و T نیز شکل لامپ را نشان می دهد. هم چنین از طریق Y می توان به قطر لامپ پی برد. امروزه سازندگان لامپ های فلورسنت و ال ای دی دریافتند هرچه قطر و طول لامپ كمتر باشد، مصرف انرژی كمتری دارد. علامت T معمولا موقع خرید لامپ ها یا مشخصات فنی آن ها مشاهده می کنید نشان از تیوپی بودن آن ها دارند که معمولا امروزه آن ها با نام هایی همچون لامپ های مهتابی نیز به فروش می رسد. هم چنین در ساخت لامپ های امروزی سعی شده است با فناوری و مواد جدید، قطر و یا طول لامپ های فلورسنت را کاهش دهند درحالی که از میزان نوردهی آن ها كاسته نشود. جالب است بدانید كه در بسیاری از موارد، حتی میزان نوردهی پس از این تغییرات نسبت به لامپ های قدیمی تر بیشتر شده است.

همانطور که در جدول زیر مشاهد می کنید برای مدل هایی هم چون ,T5,T8,T9 .... می توان از نام هایی هم چون به ترتیب ,T16,T26,T29... نیز استفاده کرد که دو عددی که برای نام گذاری ثانویه این لامپ ها استفاده شده نشان دهنده قطر لامپ ها می باشد.
لامپ­ های T8 و T5چه نوع لامپ­ هایی هستند؟

این لامپ ها نوعی از لامپ های فلورسنت مهتابی یا تیوپی می باشند که با تکنولوژی جدیدتر مصرف برق زا کاهش می دهند و دارای حجم کمتر و عمر بیشتر هستند.

تفاوت لامپ نوع T8 و T5 با لامپ­ های دیگر چیست؟

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید لامپ­ های از نوع T10 ، دارای قطر 32 میلی متر می باشند، و قطر لامپ­ های T8 دارای قطر 26 میلی متر و T5 دارای قطر 16 میلی متر است که نسل جدیدتری نسبت به لامپ­ های معمولی محسوب می­ گردند و نسبت به این لامپ ­ها 10 درصد مصرف انرژی کمتری دارند.

لامپ­ های نوع T8 با توجه به داشتن ویژگی هایی ازقبیل: دارا بودن پارامترهای یکسانی هم چون طول، نوع سرپیچ و نور خروجی، به راحتی می توان آن ها را جایگزین لامپ های فلورسنتی معمولی کرد. هم چنین لامپ T8باند باریک ( Tri band ) هر دو مزیت بالا، یعنی افزایش کیفیت و کمیت نور تولیدی و کاهش مصرف انرژی را دارد. منظور از لامپ های باند باریک لامپ هایی هستند که از سه نوع فسفر به نام ترای بند( Tri band ) استفاده می کنند که باعث شده نور با کیفیت و کمیت بیشتری تولید شود.در لامپ T5 علاوه بر وِیژگی های بالا، دارای حجم کمتری نسبت به لامپ T8 می باشد و نکته مهم تر اینکه مواد داخلی این نوع لامپ با محیط زیست هم زیستی بیشتری دارد.

حال این سوال مطرح می شود که از این لامپ ها در چه مکان هایی می توان استفاده کرد؟

این لامپ های باتوجه به ویژگی هایی که تا اینجا مطرح شد و مزایایی در ادامه نیز به آن ها خواهیم در مکان های عمومی هم چون بیمارستان ها و مراکز درمانی، بانک ها، پمپ بنزین ها، فروشگاه ها و مراکز تجاری و حتی در مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی، صنایع، اتاق کنترل و آزمایشگاه ها، دفاتر اداری و هم چنین در ساختمان های مسکونی و پارکینگ، تابلوهای تبلیغاتی، تجاری و بیلبوردها و ... به کار می رود.

مزایای این لامپ­ ها نسبت به لامپ ­های معمولی :

1-مصرف انرژی را تا 10 درصد کاهش می دهند. به عنوان مثال لامپ های فلورسنت T8 نسبت به لامپ های فلورسنت معمولی مصرف انرژی از 40 وات به 36 وات کاهش می ­یابد.

2-نور و بازده بیشتری دارند.

استفاده از این لامپ ها میزان نور از 18 تا 34 درصد افزایش می یابد. هم چنین با توجه به اینکه راندمان بالایی دارند هنگام طراحی، می توان چراغ ­های کمتری را در نظر گرفت که علاوه بر صرفه جویی در هزینه اولیه، هزینه ­های ثانویه را نیز به دلیل کاهش مصرف انرژی و تعمیر و نگهداری پایین می­ آورد.

3-دارای طول عمر بالایی هستند.

4-میزان دسترسی به آن ها برای موارد تعمیر و نگهداری نیز و تأمین و تعویض آنها به راحتی انجام می گیرد و هم چنین محدودیتی در زمینه تأمین این چراغ ها وجود ندارد. و....